30 października 2018 roku na teren  hali widowiskowo – sportowej przy ul. Świętokrzyskiej 11 w Ostrowcu Św. podczas międzyszkolnych rozgrywek piłkarskich wtargnął zamaskowany mężczyzna. Z plecaka wyciągnął podejrzaną paczkę, którą rzucił w kierunku boiska. Ze środka wysypał się niezidentyfikowany proszek. Osoby stojące obok były zdezorientowane, i mocno zaniepokojone  na wybuch paniki nie trzeba było długo czekać. Na trybunach znajdowała się młodzież z wielu ostrowieckich szkół. W tak spektakularny sposób rozpoczęły się ćwiczenia powiatowe ratowniczo-gaśnicze strażaków oraz służb współdziałających pk. „Widowisko 2018”. Głównym celem manewrów było sprawdzenie praktycznych możliwości jednostek organizacyjnych ochrony przeciwpożarowej oraz innych podmiotów i służb ratowniczych na wypadek zdarzenia masowego z udziałem dużej ilości osób poszkodowanych i zagrożonych. Ratownicy w pierwszej fazie musieli poradzić sobie z ewakuacją przerażonych dzieci, rozpoznaniem, zebraniem i neutralizacją niebezpiecznej substancji,  dekontaminacją sprzętu i poszkodowanych ludzi. Oprócz działań dotyczących środków chemicznych i radioaktywnych realizowanych przez Ostrowiecką Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Ostrowiec 2” i  kielecką „Kielce 1”, ratownicy musieli zmierzyć się ze skomplikowanym wypadkiem drogowym i uwięzionymi w pożarze szatni sportowcami. Organizatorzy zadbali aby nasi strażacy na wszystkich poziomach, przedstawiciele zarzadzania kryzysowego urzędu miasta i starostwa powiatowego, funkcjonariusze policji, ratownictwa medycznego, PCK, ZHP  musieli sprostać złożoności sytuacji,  wykorzystać odpowiednio posiadane siły, środki i możliwości. Wymuszało to  współpracę w celu wypracowania należytej koncepcji pamiętając, że każdy błąd może kosztować życie ludzkie.
Wszystkie ewentualne niedociągnięcia, ewentualne źle podjęte decyzje, niezrealizowane procedury będą przedmiotem krytycznych rozważań obecnych na miejscu rozjemców, którzy cały czas patrzyli na ręce uczestnikom i wyciągali wnioski. Jest to ważny element ćwiczeń bo dzięki trafnym spostrzeżeniom będziemy lepiej przygotowani do tego typu działań.

Cale przedsięwzięcie zorganizował Komendant Powiatowy PSP w Ostrowcu Św. a manewry obserwował Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Robert Sabat. W działaniach wzięło udział łącznie ponad 200 osób i 30 samochodów. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy PSP i OSP, przedstawiciele zarządzania kryzysowego szczebla gminnego i powiatowego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Grupa Ratownicza PCK i ZHP, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Pozorację pomogli wykonać uczniowie Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Św. Zakładu Doskonalenia zawodowego w Kielcach.
Wszystkim należą się słowa podziękowania za wykazane zaangażowanie w przygotowaniu i przeprowadzeniu ćwiczeń.

Opracowanie: st. kpt. Barbara Majdak, KP PSP Ostrowiec Św.

Zdjęcia: st. kpt. Radosław Sidor, KP PSP Ostrowiec Św.

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. dr A. Wardyńskiego 32, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon kontaktowy

fax. 41 247 62 00

Elektroniczna skrzynka podawcza

/f427t6quo6/skrytka

Odwiedzin dziś 65

Odwiedzin od 05.02.2019 171875

Kubik-Rubik Joomla! Extensions