W 2018 r. nasi ratownicy z poświeceniem gasili aż 154 pożary traw, gdzie przyczyną zdecydowanej większość tych zdarzeń było celowe podpalenie.        Kolejny raz mówimy zdecydowane NIE temu niechlubnemu procederowi i wyruszamy na misję edukacyjną.

Strażacy w ramach kampanii społecznej STOP pożarom traw! są już stałymi bywalcami różnorodnych placówek oświatowych na terenie naszego powiatu, bowiem najlepiej podjąć współprace z dziećmi i młodzieżą będąc wśród nich.  21 lutego 2019 r. w Publicznym Przedszkolu Nr 7 na os. Słonecznym 28 w Ostrowcu Św. odbyły się prelekcje  poświęcone palącemu problemowi wypalania traw oraz mówiące o całorocznych zagrożeniach związanych z możliwością powstania pożaru, czy zatruciem tlenkiem węgla. W czasie spotkania występujący strażacy podkreślali najczęściej, że wypalanie roślinności nie przynosi glebie żadnych korzyści, za to zagraża życiu, zdrowiu i mieniu innych mieszkańców, środowisku, zwierzętom, przy tym absorbuje służby ratownicze, które w tym czasie mogą być potrzebne w innym miejscu. Korzystając z okazji rozdaliśmy również kolorowe ulotki promujące nasze kampanie.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości  i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Opracowanie: st. kpt. Barbara Majdak  zdjęcia: archiwum KP PSP Ostrowiec

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. dr A. Wardyńskiego 32, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon kontaktowy

fax. 41 248 94 61

Elektroniczna skrzynka podawcza

/f427t6quo6/skrytka

Odwiedzin dziś 142

Odwiedzin od 05.02.2019 14597

Kubik-Rubik Joomla! Extensions