Wypalanie traw zabija ludzi, zwierzęta i środowisko !!!

Corocznie w okresie wiosennym na terenie naszego powiatu mamy do czynienia z plagą pożarów traw. Zastanawiamy się czym to zjawisko jest podyktowane, może brakiem wiedzy, zwykłą ludzką bezmyślnością, chęcią doświadczenia nowych wrażeń, czy możliwością zaobserwowania strażaków przy działaniach gaśniczych. 
 
Palący problem wypalaczy traw jest dla nas nie lada zagadką.
 
Ekolodzy, leśnicy, naukowcy mówią, że dla świata przyrody wypalanie traw to katastrofa ekologiczna. Wypalanie traw na terenach rolniczych grozi utratą unijnych dopłat a co roku w pożarach spowodowanych wypalaniem traw giną też ludzie najczęściej ci, którzy podejmują się wypalania. Sam przyjazd zastępu PSP do takiego pożaru kosztuje kilkaset złotych: w skali kraju są to dziesiątki tysięcy pożarów. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt, praca ratowników ale przede wszystkim ludzkie życie, czego nie da się przeliczyć na złotówki.
 
Co roku za pośrednictwem radia, prasy i telewizji informujemy o licznych zagrożeniach spowodowanych niechlubnym procederem wypalania pozostałości roślinnych i jaki mamy efekt?
Od początku roku ostrowieccy strażacy wyjeżdżali do takich pożarów ponad 30 razy.
 
W związku z powyższym zastanawiamy się czy nasi podpalacze nie zdają sobie sprawy, że w przypadku gdy jednostka ratowniczo-gaśnicza zajęta jest likwidacją pożaru trawy i otrzyma zgłoszenie o wypadku drogowym z osobami uwiezionymi w pojazdach to wówczas do zdarzenia dyżurny PSK zadysponuje jednostkę, która jest wolna w tym momencie ale znajduje się np. w drugim końcu miasta. A czas płynie nieubłaganie i to na niekorzyść poszkodowanych.

Apelujemy więc do sumienia wypalających trawy: szkodzicie nie tylko środowisku, sobie ale przez Wasze czyny okradacie mieszkańców powiatu z dostępu do szybkiej pomocy, która niejednokrotnie ratuje życie.

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim

ul. dr A. Wardyńskiego 32, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon kontaktowy

fax. 41 247 62 00

Elektroniczna skrzynka podawcza

/f427t6quo6/skrytka

Odwiedzin dziś 222

Odwiedzin od 05.02.2019 145635

Kubik-Rubik Joomla! Extensions